آشنایی با انواع ساکشن دندانپزشکی و کاربرد آن

ساکشن دندانپزشکی

آشنایی با انواع ساکشن دندانپزشکی و کاربرد آن

همه ما، حداقل برای یک بار تجربه رفتن به مطب دندانپزشکی برای ترمیم دندان ها و تحمل ساکشن دندانپزشکی را داشته ایم. تجربه ای که طبیعتا چندان خوشایند نبوده است. اما آیا تا کنون به کارایی و لزوم استفاده از ساکشن دندانپزشکی فکر کرده اید؟ آیا انجام عملیات دندانپزشکی بدون ساکشن دندانپزشکی امکان پذیر است؟ در این مقاله ضمن معرفی انواع ساکشن دندانپزشکی، در مورد کارایی های مختلف آن، صحبت خواهیم کرد تا به این پرسش ها شما، پاسخ داده شود.

ساکشن دندانپزشکی

ساکشن دندانپزشکی، مجموعه ای از لوازم و تجهیزات دندانپزشکی می باشد که به منظور مکش بزاق دهان و همچنین خون ناشی از جراحت لثه مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع، این وسیله، همان لوله مکنده ای است که در تمام طول عملیات دندانپزشکی در دهان بیمار نگه داشته می شود. ساکشن های دندانپزشکی انواع و کارایی های مختلفی دارند.

ساکشن دندانپزشکی

انواع ساکن دندانپزشکی

ساکشن هایی که در دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرند معمولاً ۲ نوع می باشند:

  • ساکشن آبی یا بزاق کش
  • ساکشن هوایی یا حجم بالا

ساکشن دندانپزشکی آبی

ساکشن دندانپزشکی از نوع آبی، که بزاق کش نیز نامیده می شود، وظیفه جمع آوری بزاق دهان و همچنین خونی که در حین ترمیم و کشیدن دندان در دهان جمع می شود را بر عهده دارد. این نوع ساکشن متداول دندانپزشکی به نحوی در دهان بیمار قرار می گیرد که تمامی بزاق موجود در دهان، تخلیه شود. در مورد این نوع ساکشن های دندانپزشکی می توان گفت که سبب اتلاف و هدر رفت مقدار زیادی آب می شوند. به نحوی که در هر دقیقه حجمی برابر با ۸ تا ۱۳ لیتر آب برای این منظور صرف می شود. با توجه به زمان بر بودن عمده ی فعالیت های دندانپزشکی، حجم آب مصرفی روزانه و نهایتاً مجموع مصرف آب، در هر دوره بسیار زیاد خواهد بود. به همین منظور پیشنهاد می شود ساکشن های دندانپزشکی آبی با انواع برقی یا بادی آن جایگزین شوند. این موضوع در سال های اخیر که بحران آبی، شدت یافته است، اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

ساکشن دندانپزشکی

ساکشن دندانپزشکی هوایی

ساکشن دندانپزشکی هوایی نوعی دیگر از ساکشن های رایج در دندانپزشکی است. این نوع ساکشن دندانپزشکی با نام ساکشن حجم بالا نیز شناخته می شود. دستیار دندانپزشک، ساکشن دندانپزشکی هوایی را در مجاورت بخشی که نیازمند ترمیم است نگه می دارد و بدین وسیله کلیه مواد، ترشحات، مایعات، و خرده های دندان که در حین عملیات، شکسته می شوند جمع آوری می شود. عملکرد ساکشن های دندانپزشکی هوایی مشابه عملکرد جارو برقی پر قدرت می باشد. زیرا این نوع ساکشن قادر است هر آنچه که از مواد و ترشحات در دهان باقی مانده است را به راحتی و حتی بدون لمس دندان ها، از طریق مکش جمع آوری نماید. قدرت مکش این ساکشن حدود ۱۰ تا ۱۵ برابر ساکشن آبی می باشد. در واقع در این نوع ساکشن، هوا با سرعتی معادل ۱۵۰ تا ۲۰۰ کیلومتر در ساعت در جریان است که قدرت مکش زیاد به آن می بخشد. به صورت تقریبی، قدرت مکندگی این ساکشن، ۵۰ لیتر آب در هر دقیقه است و قادر است خرده های دندان و ترشحات و خون موجود در دهان را از فاصله ۱۰ تا ۱۵ میلی متری را جمع آوری کند.

ساکشن دندانپزشکی

کارایی ساکشن دندانپزشکی

در رابطه با کارایی ساکشن های به کار رفته در دندانپزشکی تقریباً به صورت کلی توضیح داده شد. اما به صورت جزئی تر باید گفت این تجهیزات ضروری در دندانپزشکی سبب می شود که بیمار مزه ی تلخ و ناخوشایند داروهای بی حسی که قبل از ترمیم و کشیدن دندان، تزریق می شوند را کمتر احساس کند. البته مواد بی حس کننده، اگر به مدت طولانی در بخش انتهایی دهان باقی بمانند منجر به ایجاد حالت تهوع در بیمار خواهند شد که ممکن است ادامه فعالیت دنداپزشک را غیر ممکن سازد. بنابراین، با اطلاع از این کارایی ساکشن های دندانپزشکی تا حد زیادی به اهمیت و ضرورت آن پی می بریم.